Stomatologia zachowawcza

Home / Zabiegi / Stomatologia zachowawcza

Stomatologia zachowawczaStomatologia zachowawcza to niezwykle ważny dział stomatologii. Zajmuje się profilaktyką próchnicy, a więc zapobieganiem najczęstszej chorobie zębów, a także leczeniem ubytków próchniczych. Jakie są podstawowe zabiegi stomatologii zachowawczej? To oczyszczanie zębów z próchnicy i zakładanie plomby, czyli wypełnienia kompozytowego, oraz leczenie endodontyczne, zwane też kanałowym.

Próchnica stanowi bakteryjną chorobę zakaźną, która obejmuje tkanki twarde zęba. Niszczy je nieodwracalnie, ale można zahamować jej rozwój. Dzięki odpowiedniemu leczeniu dentystycznemu udaje się zachować uszkodzony ząb i zapobiec powikłaniom. Wczesne rozpoczęcie leczenia chroni przed bardziej zaawansowaną postacią próchnicy – kiedy dochodzi do zakażenia tkanek miękkich zęba i zapalenia miazgi. W przeciwnym razie konieczne jest leczenie kanałowe. Jeśli i ono nie zostanie podjęte – mogą powstać zgorzele, będące źródłem zakażenia dla całego organizmu i powodujące niebezpieczne schorzenia, na przykład kłębuszkowe zapalenie nerek czy chorobę reumatyczną. Próchnice dzieli się na kilka typów: początkową, powierzchniową, średnią i głęboką.

Wbrew powszechnemu przekonaniu nie tylko słodycze przyczyniają się do powstania próchnicy, choć ich podjadanie między posiłkami przyśpiesza rozwój choroby. Aby do niej doszło, muszą zaistnieć jednocześnie czynniki takie jak:

  • bakterie, ale tylko te, które produkują kwasy organiczne i tolerują zakwaszone środowisko,
  • cukry, które są rozkładane przez bakterie w wyniku metabolizowania,
  • podatność zębów wynikająca z predyspozycji genetycznych i warunków socjalnych,
  • czas – na tyle długi, że trzy powyższe czynniki jednocześnie wpływają negatywnie na zęby.

W niektórych przypadkach próchnica powstaje w wyniku zaburzeń w wydzielaniu śliny, która hamuje działanie szkodliwych bakterii i wypłukuje resztki pokarmowe.

Jak zatem zapobiegać próchnicy i ją leczyć? Oczywiście podstawą jest wypracowanie właściwych nawyków higienicznych – dokładne mycie zębów rano i wieczorem, a także, jeśli to możliwe, po każdym posiłku. Oprócz tego istotne są regularne wizyty u stomatologa – co najmniej dwa razy w roku. Klinika Chillident oferuje nowoczesne metody profilaktyczne i lecznicze wchodzące w zakres stomatologii zachowawczej, a konkretnie:

  • badania kontrolne,
  • wypełnianie ubytków wysokiej jakości kompozytami,
  • obudowę zęba po leczeniu kanałowym,
  • zabiegi estetyczne: licówki, mosty, korony, wybielanie zębów.

Dbanie na co dzień o zęby i korzystanie z profesjonalnych zabiegów stomatologicznych, takich jak w naszej klinice, gwarantuje, że zdrowe zęby i piękny uśmiech będą dla Państwa nie trudnym do zrealizowania marzeniem, a rzeczywistością.