Próchnica zębów – wróg nr 1

Próchnica zalicza się do najczęstszych przypadłości diagnozowanych na fotelu dentystycznym. O ile nie zawsze rozumiemy nazwy innych chorób, o tyle ta jest doskonale znana i budzi przeważnie obawy. Próchnica jest chorobą bakteryjną zębów. Nieleczona może nie tylko wiązać się z bólem i niszczyć zęby, ale też działać od wewnątrz na organizm, powodując choroby drobnoustrojowe.

 

– Co jest przyczyną próchnicy?

– Jak zapobiegać próchnicy?

– Jak leczyć próchnicę?

 

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Na wstępie należy podkreślić, że próchnica zęba jest chorobą zakaźną, co oznacza, że każdy z nas nabywa ją w trakcie swojego życia. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka. W Polsce próchnica na zębach jest poważnym problemem i choruje na nią niemalże 90% społeczeństwa.

Jak tworzy się próchnica?

Próchnica powoduje odwapnienie, czyli demineralizację tkanek zęba. Na samym początku uszkadza twarde tkanki zęba. Im szybciej zostanie ona wykryta, tym łatwiej będzie ją wyleczyć i co ważne, wizyty u stomatologa nie pochłoną ogromnej ilości pieniędzy. Jeśli jednak w porę nie zareagujemy, to choroba zaatakuje szkliwo i zębinę, a z czasem może nawet dosięgnąć miazgi. Bakterie obecne w jamie ustnej wytwarzają kwasy organiczne, które powodują tworzenie się płytki nazębnej.

 

Płytka nazębna objawia się żółtym nalotem i często jest zauważalna z powodów estetycznych. Niektóre osoby właśnie wówczas idą do stomatologa, chcąc usunąć osad. Wówczas też często się okazuje, że w danym miejscu rozwija się próchnica.

Produkty zwiększające ryzyko próchnicy

Niemalże od dziecka powtarza się, że słodycze powodują próchnicę, gdyż cukier szkodzi. Wszystko jednak zależy od tego, z jakimi cukrami mamy do czynienia. Cukry rafinowane rzeczywiście są niebezpieczne. Z drugiej strony również w owocach obecne są cukry.

 

Produkty spożywcze zawierające węglowodany także mogą przyczynić się do próchnicy, jeśli posiadają one miękką konsystencję. Część z nich przykleja się do zębów, tworząc na nich warstwę, która jest odpowiednim środowiskiem do tworzenia się próchnicy. Jako przykłady takich produktów można wymienić np. pączki, serki słodzone, rodzynki, jak i przekąski typu chipsy, orzeszki, batoniki itp.

 

Nawykiem, który dotyczy większości z nas, jest podjadanie pomiędzy posiłkami. W końcu ciężko nie przekąsić batonika. Niestety, w ten sposób narażamy zęby na działanie kwasów organicznych, a tym samym tworzymy odpowiednie warunki dla próchnicy.

 

Ryzyko zwiększa się też przy przyjmowaniu niektórych leków, zwłaszcza antybiotyków, leków przeciwbólowych, psychotropowych (przeciwlękowe, przeciwdepresyjne), przeciwhistaminowych, moczopędnych, syropów i tabletek zawierających cukier.

 

Niektóre przewlekłe choroby mogą być przyczyną rozwoju próchnicy. Do takich przypadłości zalicza się refluks, cukrzycę i choroby jamy ustnej. Wszelkiego rodzaju wady zgryzu, takie jak ściśnięte zęby, płaskie powierzchnie, niewłaściwe ustawienie zębów zwiększają ryzyko. U osób, u których prawdopodobieństwo rozwoju próchnicy na zębach jest spore, istotne są regularne wizyty u stomatologa. Lakowanie szczelin i bruzd na zębach powinno być w tym przypadku podstawą.

Jak dbać o zęby w ciąży?

Należy podkreślić, że kobiety, które są w ciąży, również powinny chronić się przed próchnicą. Z tego też względu, warto zadbać o to, by spożywane posiłki były bogate w wapń, fosfor, witaminy D, A, E i C. W przeciwnym razie u dziecka może nastąpić niedorozwój szkliwa, czyli hipoplazja.

Próchnica u dzieci

Fakt, że próchnica jest chorobą zakaźną, jest szczególnie istotny dla rodziców. Porady związane z tym, by nie oblizywać łyżeczek dziecka, są niezwykle częste. I rzeczywiście warto je wcielić w życie – w przeciwnym wypadku przekazujemy dziecku bakterie, które powodują próchnicę. Oczywiście nie jesteśmy w stanie zabezpieczyć się przed tym całkowicie, bo przecież w grupie rówieśników częste są sytuacje, kiedy np. pije się z jednego kubka. Prawdopodobieństwo, że bakterie będą się przedostawać się do jamy ustnej, jest naprawdę spore, dlatego też warto od początku przekazywać dziecku wiedzę dotyczącą właściwej higieny jamy ustnej.

Zapobieganie próchnicy

W zapobieganiu próchnicy ważną rolę pełni dieta bogata w składniki odżywcze, w mikroelementy i zawierające cukry proste nie powodują wzrostu ryzyka. Pamiętajmy, że to toksyny powodują problemy ze szkliwem i zębiną. Jeśli nasze zęby zostały zaatakowane przez próchnicę, to na pewno będzie ona co jakiś czas powracać.

 

Dlatego tak ważne jest dbanie o właściwą higienę jamy ustnej – dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów jest obowiązkowe. Równie istotna jest odpowiednia pasta do zębów – dentysta na pewno udzieli nam wskazówek w tej kwestii. Zęby powinno się szczotkować po każdym posiłku, nie mniej niż 2 razy dziennie. Niezbędne jest również oczyszczanie języka. Do codziennej pielęgnacji zębów, włączmy też płyny do płukania fluorem.

 

Już do wieku niemowlęcego odpowiednia higiena jamy ustnej powinna zostać wcielona w życie. Według statystyk niemalże przeszło 90% 7-latków i 50% 3 -latków ma problemy z próchnicą. Przekazywanie dziecku wiedzy o prawidłowej higienie jamy ustnej jest bardzo ważne. W zapobieganiu chorobie istotne jest nawadnianie organizmu wodą, a nie słodkimi sokami.

Regularne wizyty u dentysty

Czynnością często pomijaną w profilaktyce są wizyty u stomatologa. Pamiętajmy, że 2 razy do roku powinno się usuwać kamień nazębny – dzięki temu zapobiega się stanom zapalnym i chorobom przyzębia.

Leczenie próchnicy

Należy podkreślić, że nie ma sposoby na skuteczną walkę z przyczynami próchnicy, ale ryzyko można znacząco ograniczyć.

 

Na ogół do dentysty wybieramy się wówczas, gdy zauważamy na powierzchni plamę. O ile na początku plama jest biała i niewiele osób ją zauważa, o tyle z czasem zaczyna ona ciemnieć i wtedy też umawiamy się do stomatologa. Wbrew pozorom, plama na zębie to jeden z początkowych etapów tworzenia się próchnicy. Na tym etapie borowanie nie zawsze jest konieczne.

 

Jeśli zlekceważymy widoczne zmiany na zębie, to choroba będzie się rozwijać. Coraz większa ilość bakterii spowoduje niszczenie zęba, co w konsekwencji prowadzi do ubytków. Dentyści wówczas stosują wypełnienie, gdyż pozwala ono na zastopowanie rozwoju ubytków.

Czym wypełnia się ubytki w zębach?

Do wypełnień używa się różnych materiałów. Do najpopularniejszych można zaliczyć:

 

  • Kompozyty – materiały znane od lat. Utwardza się je światłem, są trwałe i dostosowane do odcienia naszego uzębienia, dzięki czemu uzupełnienie jest niewidoczne. Co więcej, idealnie stapiają się z powierzchnią zęba.

 

  • Cementy glass-jonomerowe – mieszanka składników, które zawierają m.in. fluor, dzięki czemu przeciwdziałają rozwojowi próchnicy. Ich znaczącą wadą jest szybka ścieralność oraz ciemna barwa, przez co plomba jest po prostu widoczna.

 

  • Amalgamat – wypełnienie znane od dawna, składające się z rtęci i z opiłków lub stopu metali. Składniki te budzą wątpliwości – ostatnio coraz częściej możemy się spotkać z opiniami, że wypełnienie typu amalgamat jest po prostu niebezpieczne. Z drugiej strony cechuje się on właściwościami bakteriobójczymi i trwałością. Amalgamat to wypełnienie, które stosuje się przy niewidocznych powierzchniach zębowych

Leczenie kanałowe

Jeśli do dentysty wybierzemy się dopiero na etapie, kiedy próchnica jest już w zaawansowanym stadium, to najczęściej stosuje się leczenie kanałowe. Polega ono na usunięciu miazgi zęba, przez co ząb staje się martwy. Należy podkreślić, że zaawansowana próchnica wiąże się z ogromnym bólem. Jeśli w porę nie wybierzemy się do specjalisty, to wzrośnie prawdopodobieństwo powstania stanów zapalnych.

 

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje zęby są pod opieką najlepszych stomatologów, to wybierz profesjonalne gabinety dentystyczne ChilliDent.

Wszystko co warto wiedzieć o zębach