Przebarwienia na zębach – jak sobie z nimi poradzić?

Śnieżnobiały uśmiech to marzenie każdej osoby. Stał się on niemal wyznacznikiem piękna. Niestety, nie wszyscy mogą się cieszyć takim efektem. Pojawiające się przebarwienia i plamki na zębach wyglądają nieestetycznie i psują humor. Istnieją jednak sposoby, by przywrócić zębom biel.

 

– Dlaczego na zębach pojawiają się przebarwienia?

– Jakie są rodzaje przebarwień na zębach i co one oznaczają?

– Jak usunąć przebarwienia na zębach?

 

W artykule znajdziesz odpowiedzi na wszystkie powyższe pytania.

Czym jest przebarwienie zęba?

Kiedy zauważamy, że na naszych zębach zaczynają się pojawiać plamki, które wpływają na estetykę, to znak, że czas wybrać się do stomatologa. To, jaką barwę mają nasze zęby, zależy od szeregu czynników, między innymi od ich budowy. Oczywiście istnieją domowe sposoby na pozbycie się plamek, ale tylko dentysta wskaże ich przyczynę i dokładnie sprawdzi, z jakim typem przebarwienia mamy do czynienia. Zdrowy ząb jest zbudowany z miazgi, zębiny i szkliwa. Zewnętrzna warstwa, czyli zębina i szkliwo są widoczne. Generalnie im grubsze jest szkliwo, tym bielszy jest ząb. Standardowa barwa zęba mieści się w przedziale od mlecznobiałej do żółtawej. Za przebarwienie uznaje się każde odstępstwo od tych kolorów.

Przebarwione zęby – przyczyny

Przebarwienia na zębach mogą pojawić się zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Przyczyn przebarwień może być wiele, dlatego też należy je szczegółowo przeanalizować. Na ogół chodzi tu o nieodpowiednią dietą, nieleczoną próchnicę, demineralizację szkliwa, palenie papierosów, picie kawy lub herbaty. Jak wszyscy wiemy, jedzenie, które spożywamy, posiada naturalne lub sztuczne barwniki. Wszystko to osiada na zębach, dlatego też tak ważne jest ich szczotkowanie. W przeciwnym przypadku wżerają się w szkliwo i zmieniają jego barwę. Oprócz przyczyn zewnętrznych nieraz pojawiają się również powody wewnętrzne, wpływające na kolor zębiny.

Dlaczego na zębach pojawiają się przebarwienia?

– niewłaściwa higiena

– zła dieta

– papierosy

– kawa, herbata

– alkohol

– choroby

– nieleczona próchnica

– lekarstwa

– zmętnienie czy nieprzezroczystość – zmiana porowatości szkliwa jako wynik hipomineralizacji

– hipoplazja – szkliwo staje się coraz cieńsze

– uwarunkowania genetyczne

– fluoroza

Fluoroza – co się dzieje, kiedy przedawkuje się fluor?

Fluor to składnik niemalże każdej pasty do zębów. Większość osób nie wyobraża sobie nawet pielęgnacji zębów bez fluoru. Tymczasem przedawkowanie fluoru jest przyczyną pojawiania się przebarwień. Z jednej strony organizm potrzebuje fluoru, z drugiej jednak można go przedawkować. Dlatego należy zwracać uwagę m.in. na wodę z kranu itp. Fluoroza charakteryzuje się nadżerką szkliwa, plamami, ale też bólem kości.

Rodzaje przebarwień na zębach

Jeszcze przed pozbywaniem się przebarwień na zębach, stomatolog na pewno będzie chciał się dowiedzieć, z jakim rodzajem plamek ma do czynienia. W podstawowym podziale przebarwień na zębach wyróżnia się:

 

  • Przebarwienia zębów wewnętrzne

Powstają one wówczas, gdy zmienia się grubość tkanek zęba lub jego struktura. Przebarwienia zębów wewnętrzne pojawiają się już na etapie jego pokazania się lub wówczas, gdy rozwija się zawiązka zęba.

 

  • Przebarwienia zębów zewnętrzne

Przebarwienia zębów zewnętrzne to efekt odkładania się barwników na powierzchni zęba. Rozpoznaje się je po charakterystycznym żółtym lub zielonym kolorze na płytce nazębnej.

 

Co ciekawego podczas suplementacji również mogą pojawić się przebarwienia.

Przebarwione zęby – barwy

W zależności od rodzaju przebarwienia i przyczyny ich powstawania przyjmują one różne odcienie. Jak wiadomo, po zjedzeniu określonych owoców, np. jagód, zęby robią się fioletowe. Dotyczy to również innych artykułów spożywczych. Przebarwienia po ich skonsumowaniu znikają jednak tuż po wyszczotkowaniu zębów. Co innego z nalotami, które nie chcą schodzić.

Białe plamki na zębach – co oznaczają?

Białe plamy na zębach mogą występować zarówno na zębach mlecznych, jak i stałych – jest to również jeden z elementów, które należy wziąć pod uwagę, stawiając diagnozę. Przyczynami białych odbarwień na zębach może być fluoroza, niedobór wapnia, witaminy A, D lub K. Jeśli zauważymy takie przebarwienia u dzieci, to mogą one sygnalizować problemy ze szkliwem, ale też próchnicę.

Co oznaczają brązowe plamki na zębach?

Brązowe przebarwienia na zębach to na ogół efekt niewłaściwej diety, spożywania zbyt dużej ilości napojów gazowanych, kawy i herbaty. Brązowe plamy mogą też oznaczać poważną fluorozę lub nieleczoną próchnicę.

Czarne zęby – co oznaczają?

Kamień na zębach może przybrać czarny odcień. Co on oznacza i jak się jego pozbyć? Czarny kamień na zębach nie tylko wygląda bardzo nieestetycznie, ale również wzbudza niepokój, kiedy tylko się pojawia. Kolor kamienia jest uzależniony od tego, gdzie dokładnie jest usytuowany. Nie bez znaczenia jest również to, ile czasu jest gromadzony i nieusuwany. Jak wiadomo, im dłużej zwlekamy z usunięciem kamienia, tym staje się on ciemniejszy. Kamień naddziąsłowy jest przeważnie żółtawy. Natomiast jeśli będzie on powstawał poddziąsłowo to stanie się ciemnobrązowy, a z czasem czarny. Dlaczego tak się dzieje? Na kamieniu poddziąsłowym osadzają się różne składniki, w tym również krew i płyn dziąsłowy.

Jak usunąć przebarwienia na zębach?

Dentyści doskonale wiedzą, jak usunąć przebarwienia na zębach. Klinika stomatologiczna ChilliDent współpracuje z zespołem specjalistów, którzy poradzą sobie z każdym przypadkiem. W codziennej pracy korzystają oni z dobrze znanych metod usuwania przebarwień, ale również z nowoczesnych sposobów. Po konsultacji ze stomatologiem i ustaleniu rodzaju oraz przyczyny przebarwień zostaje zaproponowane odpowiednie leczenie.

Standardowe metody usuwania przebarwienia zębów

scaling – usuwanie kamienia nazębnego za pomocą ultradźwięków

piaskowanie – usuwanie kamienia nazębnego, osadów za pomocą strumienia drobin krzemionki

 

Obydwie powyższe metody są całkowicie bezbolesne i do ich wykonania nie potrzeba dużo czasu.

Chemiczne usuwanie przebarwień na zębach

Wbrew komunikatom, które można usłyszeć w reklamach lub przeczytać na opakowaniach niektórych preparatów, powyższe zabiegi nie mogą być zastąpione żadną pastą do zębów.

 

– wybielanie zębów

– zabiegi wykonywane produktami z nadtlenkiem karbamidu

 

Niekiedy jedyną opcją zakrycia przebarwień na zębach staje się założenie licówek, a więc cienkich nakładek.

Domowe sposoby na usunięcie przebarwień na zębach

Kiedy zauważa się przebarwienia na zębach, to wiele osób szuka domowych metod na to, aby się pozbyć nieestetycznych plan. Niegdyś stosowało się sól do tego celu. Później zaczęto sięgać po inne środki. W sieci możemy znaleźć mnóstwo poradników o wybielaniu zębów sodą, sokiem z cytryny i nie tylko. Niektórzy sięgają również po cudowne specyfiki z reklam. W końcu w aptekach nie brakuje preparatów do wybielania zębów w domu. Według założeń mogą one rozjaśnić zęby, przywrócić im ładny kolor, usunąć przebarwienia i nie tylko. Wśród dostępnych produktów można wymienić np. nakładki na zęby z żelem wybielającym, lampę do naświetlania zębów, paski przyklejane na zęby i nie tylko. Dentyści jednak zgodnie potwierdzają, że w części preparatów jest przekroczone dopuszczalne stężenie nadtlenku wodoru, który jest środkiem wybielającym.

Czy wybielanie zębów jest bezpieczne?

Dentyści są zdania, że samo wybielanie zębów jest bezpieczne, jeśli jest wykonywane w kontrolowanych warunkach. Pamiętajmy, że nadtlenek wodoru może powodować nadwrażliwość zębów. Nad całym procesem powinien czuwać doświadczony stomatolog. Przy wybieraniu preparatu wybielającego z apteki również warto zwrócić się o pomoc do dentysty. Usuwaniu przebarwień na zębach oraz wybielaniu najlepiej poddać się w gabinecie. Osiągnięty efekt utrzymuje się znacznie dłużej i jest całkowicie bezpieczny. Co ważne, zanim zdecydujemy się na wybielanie zębów, należy je najpierw wyleczyć i uzupełnić ewentualne ubytki i plomby. Tylko zdrowe zęby można wybielić.

Jak uniknąć przebarwień na zębach?

Wbrew pozorom, możemy się skutecznie chronić przed przebarwieniami na zębach. Niezbędna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, regularne, ale też dokładne szczotkowanie, nitkowanie i płukanie. Oczywiście prócz tego nie można zapominać o regularnych przeglądach u dentysty.

Wszystko co warto wiedzieć o zębach