Tajemnicza leukoplakia – przyczyny i leczenie

Regularne wizyty u dentysty pomagają wcześnie wykryć różnego rodzaju stany zapalne, choroby i zmiany w obrębie zębów i nie tylko. Mimo tego, że przegląd kojarzy się po prostu ze sprawdzeniem uzębienia, to stomatolog przygląda się również dziąsłom, żuchwie i całej jamie ustnej. Fachowe określenia różnych schorzeń niewiele mówią, dlatego też warto im się przyjrzeć. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy następujące zagadnienia:

 

– Czym jest leukoplakia i jak ją rozpoznać?

– Jakie są przyczyny leukoplakii?

– Czy zmiany leukoplakiczne są groźne?

– Jakie są przyczyny leukoplakii?

Jakie są objawy leukoplakii?

Leukoplakia to choroba jamy ustnej, o której niewiele osób słyszało. Kiedy siedzimy na fotelu dentystycznym i słyszymy, że należy obserwować zauważone zmiany leukoplakiczne, to na ogół nie mamy pojęcia, o co chodzi. Dopiero po dokładnym wytłumaczeniu przez stomatologa, zaczynamy rozumieć.

 

Leukopatia, inaczej keratoza, to tak zwane nadmierne rogowacenie białe. Choroba może dotyczyć nie tylko jamy ustnej, ale również narządów płciowych lub innych miejsc w obrębie błony śluzowej. W słowniku dentystycznym to zmiana na błonie śluzowej, która objawia się białymi plamkami (mogę być one małe lub też całkiem spore). Początkowo można je pomylić z innymi przypadłościami – w końcu białe naloty, smugi i plamy zdarzą się stosunkowo często. Jednak zmiany leukoplakiczne są bezbolesne, nie znikają, nie dają się oderwać lub zetrzeć. Najczęstsze miejsce występowania leukoplakii to dolna część jamy ustnej (na samym dnie) oraz boczna powierzchnia języka.

 

Zmiany leukoplakiczne nie zawsze są groźne, zwłaszcza na początku, jednak należy je obserwować i możliwie jak najwcześniej leczyć. Jeśli tylko zauważymy niepokojące objawy, to natychmiast powinniśmy się udać do stomatologa. Leukoplakia może prowadzić do poważnych powikłań i wykryta w zaawansowanym stadium jest niebezpieczna.  

Z czym można pomylić leukoplakię?

Leukoplakię można łatwo pomylić z innymi dolegliwościami, dlatego też tak istotna jest konsultacja stomatologiczna. Oto przykładowe stany chorobowe, które dają podobne objawy:

 

  • Urazy mechaniczne

Przypadkowe przegryzienie policzka może spowodować powstawanie białych płytek, które są szorstkie. Tego rodzaju urazy znikają samoistnie dosyć szybko, w przeciwieństwie do leukoplakii.

 

  • Symetryczne białe linie

Symetryczne białe linie po obu policzkach również mogą wzbudzać niepokój. Są one bezbolesne i gładkie, jednak nie są one groźne.

 

  • Białe znamię gąbczaste

Białe znamię gąbczaste to rzadkie schorzenie, które jest dziedziczne. Zalicza się je do chorób błony śluzowej. Choroba ta pojawia się zaraz po urodzeniu i utrzymuje się przez całe życie.

 

  • Leukoedema

Leukoedema to nic innego, jak grzybica jamy ustnej i liszaja płaskiego, który zajmuje błony śluzowe. Po wdrożeniu odpowiedniego leczenia przypadłość znika.

Przyczyny leukoplakii

Leukoplakia to reakcja obronna organizmu na czynniki powodujące nieustanne drażnienie jamy ustnej. Do takich czynników można zaliczyć palenie papierosów i nadmierne spożywanie alkoholu. Zmiany leukoplakiczne mogą być także następstwem nieleczonych zakażeń grzybiczych, wirusem HPV 16 i 18, przegryzaniem policzków, czynnikami genetycznymi, niedoborem witaminy A i żelaza. Warto podkreślić, że również zbyt dużo wypełnień amalgamatowych w jamie ustnej może powodować leukoplakię.

Odmiany leukoplakii

Jeśli leukoplakia rozwija się i niemożliwe jest określenie przyczyn jej powstawania, to mówimy o leukoplakii idiopatycznej.

 

Erytroleukoplakia to bardzo groźna odmiana choroby. Jest to przedinwazyjny rak jamy ustnej. W tym przypadku najważniejsze jest szybkie reagowanie. Właśnie dlatego tak istotne jest zwrócenie się do dentysty, jeśli tylko zauważamy niepokojące zmiany w obrębie jamy ustnej. Oczywiście część z nich okazuje się całkowicie niegroźna, jednak zawsze warto je sprawdzić.  

 

Leukoplakia homogenną występuje na ogół na policzkach. Zmiany tego rodzaju nie są aż tak groźne, gdyż przeważnie nie zmieniają się w raka jamy ustnej.

 

Leukoplakia niehomogenna często wraz z upływem czasu przechodzi się w odmianę złośliwą. Leukoplakia języka charakteryzuje się śladami pod językiem i w okolicach dna jamy ustnej. Leukoplakię niehomogenną można również zauważyć na wargach, z boku języka lub na łukach podniebiennych.

Leczenie leukoplakii

W leczeniu leukoplakii najważniejszą rolę odgrywa szybka diagnoza i określenie rodzaju schorzenia. Wraz z pojawieniem się pierwszych niepokojących objawów należy jak najszybciej zwrócić się do stomatologa. Po przeprowadzeniu badania będzie on w stanie określić, czy dane schorzenia są objawami leukoplakii, czy może inną, typową dolegliwością.

 

Osoby często sięgające po alkohol lub papierosy powinny zachować szczególną ostrożność i regularnie kontrolować stan jamy ustnej. Jeśli zdiagnozowane zostaną u nich zmiany leukoplakiczne, to muszą one natychmiast całkowicie odstawić używki. Rozpoznanie odmiany homogennej wymaga obserwacji jamy ustnej co 2 tygodnie. Jeśli białe plamy nie zaczną znikać, to należy wyeliminować czynniki ich powstawania. Jeśli po 2-3 miesiącach zmiany nie znikają, to usuwa się je chirurgicznie.

 

Jeśli diagnoza lekarska wykazuje, że zmiany w obrębie jamy budzą niepokój i istnieją obawy, że mogą ulec zezłośliwieniu, to niezbędne jest badanie histopatologiczne. W tym celu pobiera się wycinek danej zmiany i przekazuje do laboratorium. 

 

Leukoplakia niehomogenna wymaga usunięcia przez chirurga stomatologicznego lub szczękowo-twarzowego. Zmiany można usuwać również laserowo.

Podsumowanie

Zmiany leukoplakiczne w 1 do 4% mogą przeistoczyć się w postać nowotworu złośliwego. Ryzyko utrzymuje się przez około 20 lat. Zagrożenie takie występuje w przypadku niestosowania zaleceń lekarskich lub braku obserwacji. Pamiętajmy, że im później trafiamy do stomatologa, tym większe ryzyko i mniejsze szanse wyleczenia bezinwazyjnego. Chirurgiczne usuwanie zaawansowanej zmiany na ogół wiąże się niestety z okaleczeniem. Jeśli zauważasz jakiekolwiek niepokojące zmiany w obrębie jamy ustnej, to natychmiast zgłoś się na kontrolę stomatologiczną do ChilliDent. Współpracujemy z najlepszymi dentystami, którzy postawią trafną diagnozę w każdej sytuacji.

Wszystko co warto wiedzieć o zębach