Aparat bezligaturowy – czym różni się od standardowego aparatu ortodontycznego?

Dzisiaj każda osoba może spełnić marzenie o pięknym uśmiechu, który jest przecież wizytówką. Wady zgryzu, nierówne zęby są przyczyną ogromnym kompleksów. Często nie ma się na to wpływu, gdyż są one uwarunkowane czynnikami biologicznymi. Dzisiejsza stomatologia daje masę możliwości, by wszelkie wady skorygować i zapewnić wprost idealny wygląd zębów. Najpopularniejszą metodą są oczywiście aparaty ortodontyczne, które przez lata przechodziły różne transformacje. Dzięki ogromnego postępowi technik dentystycznych obecnie każda osoba może dobrać dokładnie taki aparat, jakiego potrzebuje. Aparat bezligaturowy to opcja, która w ostatnim czasie jest najchętniej wybierana.

 

– Czym aparat bezligaturowy różni się od standardowego aparatu ortodontycznego?
– Jak długo trwa leczenie aparatem bezligaturowym?
– Jak przygotować się do założenia aparatu ortodontycznego?
– Ile kosztuje aparat bezligaturowy?

 

W naszym artykule znajdują się odpowiedzi na powyższe pytania oraz inne niezbędne informacje o aparacie bezligaturowym.

Charakterystyka aparatu bezligaturowego

Aparat ortodontyczny to najczęstsze rozwiązanie, na które decydują się osoby z wadą zgryzu. Niegdyś rekordy popularności biły ruchome aparaty ortodontyczne. Z czasem zostały one wyparte. Aparat ortodontyczny stały, zakładany na kilka lat stał się powszechny. Dokładny czas zależał od wady zgryzu, z jaką musiał sobie poradzić. Nieustanny rozwój stomatologii sprawia, że aparaty ortodontyczne są nie tylko coraz bardziej skuteczne, ale również coraz bardziej wygodne dla pacjentów. Dzisiaj pacjenci mają ogromny wybór, jeśli chodzi o leczenie. Wśród dostępnych opcji można wymienić aparat stały metalowy oraz aparat bez gumek. Właśnie aparat bezligaturowy jest rozwiązaniem, na które decyduje się coraz więcej osób. Dlaczego?

Aparat bezligaturowy – zalety:

– wysoki komfort użytkowania

– krótsze leczenie

– zmniejszona ilość wizyt kontrolnych

– wysoka estetyka

– bezpieczeństwo

Aparat bezligaturowy a ligaturowy - różnice

Aparat bezligaturowy znacznie się on różni od aparatu tradycyjnego. Czym dokładniej? Standardowy aparat jest wyposażony w specjalne zamki doczepiane do metalowego łuku. Aparat bezligaturowy nie posiada gumek podtrzymujących zamki. Umieszczone na łuku klapki sprawiają, że łuk może się swobodnie poruszać po linii zębów. Dzięki takiemu rozwiązaniu zmniejsza się tarcie, ale też zostaje wyeliminowany nacisk mechaniczny na zęby. W konsekwencji proces leczenia jest wyraźnie przyspieszony. Mało tego, brak gumek powoduje, że nie trzeba tak często odbywać wizyt kontrolnych u ortodonty. Samo czyszczenie zębów jest również dużo łatwiejsze. Prócz tego, aparat bezligaturowy prezentuje się estetycznie, przez co zwiększa się komfort pacjenta. Dzięki temu, że nie jest on wyposażony w ostre krawędzie, to jest również bezpieczniejszy niż standardowy aparat ortodontyczny.

Dlaczego warto założyć aparat bezligaturowy ?

– nie posiada ligatur, czyli gumek

– proces leczenia jest krótszy

– zapewnia komfort

– zmniejsza potrzebę wizyt kontrolnych

– nie uszkadza szkliwa zębnego

– nie powoduje tarcia

– jest bezpieczny, ze względu na brak ostrych krawędzi

 

Aparat bezligaturowy zapewnia większy komfort niż tradycyjny. Użytkuje się go bezproblemowo i co ważne, nie uszkadza on szkliwa zębów i nie podrażnia błon śluzowych jamy ustnej. Brak gumek przekłada się również na łatwiejsze czyszczenie przestrzeni między zębami i między zębami a aparatem.

Założenie aparatu bezligaturowego – jak przebiega?

Podczas pierwszej wizyty u ortodonty następuje sprawdzenie stanu uzębienia. Oczywiście przed założeniem każdego stałego aparatu na zęby, muszą być one wyleczone. Należy również zadbać o pozbycie się kamienia nazębnego. Stomatolog pobiera wycisk górnej i dolnej szczęki. Protetyk wykonuje z nich odlewy. Później stomatolog dopasowuje aparat do stanu uzębienia i zgryzu. Pamiętajmy, że aparat nie może uwierać, ani też przeszkadzać. Dentysta również pomaga w doborze odpowiedniego aparatu i zamków, a także zaleca najlepszy plan leczenia. Po samym założeniu aparatu bezligaturowego pacjent otrzymuje konkretne wskazówki.

O czym warto pamiętać przed założeniem aparatu ortodontycznego? Jak się przygotować?

Przed przystąpieniem do leczenia ortodontycznego, należy pamiętać o kilku rzeczach. Niezbędne jest wyleczenie zębów, gdyż aparat może utrudnić późniejsze usunięcie ubytków i próchnicy, a dodatkowo sprawiać, że ilość bakterii będzie się zwiększać. Przed założeniem aparatu należy poddać się usuwaniu kamienia, piaskowaniu i wykonaniu zleconych zdjęć rentgenowskich. Kobiety będące w ciąży lub planujące ciążę powinny odłożyć plany założenia aparatu. Wszelkie wątpliwości dotyczące leczenia warto skonsultować z ortodontą.

Jak długo trwa leczenie aparatem bezligaturowym?

Ile powinno nosić się aparat ortodontyczny? Jest to chyba najczęściej padające pytanie u stomatologa. Tak naprawdę wszystko zależy od wady zgryzu. Warto jednak podkreślić, że badania kliniczne wskazują, że aparaty bezligaturowe nosi się krócej niż ligaturowe. Są one bowiem wyposażone w nowoczesne łuki, które umożliwiają szybkie „układanie” zębów. Dzięki temu uzyskanie spektakularnego uśmiechu jest łatwiejsze i szybsze. Przyjmuje się, że różnica czasowa wynosi około 6 miesięcy, a pierwsze efekty noszenia aparatu bezligaturowego są widoczne już po 10 tygodniach. Oczywiście czas jest również uzależniony od wieku pacjenta i od tego, czy trzyma się on zaleceń ortodonty. Należy podkreślić, że wszystkie zaniedbania powodują wydłużenie czasu leczenia do nawet kilku lat.

Cena aparatu bezligaturowego

Aparat stały estetyczny, bo tak najczęściej określa się aparat bez gumek, jest skuteczniejszy od standardowego, szybszy w działaniu i wygodniejszy. Za to wszystko trzeba jednak zapłacić nieco więcej. Przyjmuje się, że cena może wynosić nawet kilka tysięcy złotych za jeden łuk. Warto jednak podkreślić, że pacjent decydujący się na tą opcję wyda znacznie mniej na wizyty u ortodonty.

Jak dbać o higienę jamy ustnej podczas noszenia aparatu ortodontycznego?

Decyzja o założeniu aparatu ortodontycznego wiąże się z przestrzeganiem masy zaleceń od stomatologa. Zasady higieny podczas leczenia ortodontycznego są wyjątkowo rygorystyczne. Należy podkreślić, że niedostosowanie się może spowodować powikłania, takie jak próchnica, choroby dziąseł i przyzębia, czy też nadżerki. Obecność aparatu sprawia, że w na zębach mogą pozostawać resztki żywności. Dlatego istotne jest regularne szczotkowanie, najlepiej po każdym posiłki. Warto sięgać po szczoteczki elektryczne. Prócz tego obowiązkowymi akcesoriami są nici dentystyczne i płyny do płukania jamy ustnej.

Wszystko co warto wiedzieć o zębach