Ból zęba – co pomoże? Sposoby na ból zęba

Ból zęba, gdy tylko się pojawia, budzi najczęściej strach. Nie ma znaczenia, czy boisz się dentysty, czy na fotelu stomatologicznym siadasz bezstresowo. Ta powszechna dolegliwość nie może być lekceważona. Stanowi ona sygnał, że w obrębie jamy ustnej dzieje się coś niedobrego. Tylko dentysta może stwierdzić, czy ból jest spowodowany próchnicą, uszkodzeniem, chorobami, nadwrażliwością, czy też czymś zupełnie innym.

 

– Co pomaga na ból zęba?

– Jakie są domowe sposoby na ból zęba?

– O czym świadczy ból zęba?

 

Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w artykule. Podpowiemy Ci, co robić w przypadku, gdy ból pojawia się nagle, dlaczego warto natychmiast wybrać się do dentysty i jakie są metody zapobiegawcze, które pomogą się nam uchronić przed bólem.

Co robić kiedy boli ząb?

Kiedy zaczyna nas boleć ząb, to przeważnie nie jesteśmy w stanie się skupić na codziennych obowiązkach. Dolegliwość przeważnie uśmierza się lekami przeciwbólowymi. Oczywiście zażycie odpowiedniej tabletki na ból zęba przeważnie pomaga, ale na krótki czas. Nie może się ona stać docelowym rozwiązaniem.

 

Bólu zęba nigdy nie należy ignorować, nawet wówczas, gdy jest krótkotrwały lub mija. Objaw ten na ogół świadczy o tym, że w jamie ustnej dzieje się coś niedobrego. Właśnie dlatego zawsze powinniśmy wybrać się do dentysty. Pamiętaj, że łagodzenie bólu nie jest rozwiązaniem – kluczowe jest poznanie przyczyny.

 

Przy każdym rodzaju bólu zęba należy się jak najszybciej wybrać do stomatologa. Domowe sposoby radzenia sobie z problemem mogą być stosowane tylko wówczas, gdy nie mamy jak skorzystać z pomocy dentystycznej. Warto jednak sprawdzić pogotowie dentystyczne w naszym mieście.

 

Jak się objawia ból zęba?

 

– wrażliwość na ciepło lub zimno

– krwawienie z dziąseł

– opuchlizna

– obrzęk

– ból podczas jedzenia i picia

Domowe sposoby na ból zęba

Kiedy dolegliwość pojawia się niespodziewanie i nie mamy jak skorzystać z usług dentystycznych, to możemy sięgnąć leki na ból zęba lub po domowe sposoby, które są doskonale znane od lat. Należy podkreślić, że są to rozwiązania jedynie tymczasowe. Jeśli ból zęba umożliwia nam spożywanie posiłków, to starajmy się je przeżuwać przeciwną stroną szczęki – nigdy tą, po której występuje ból.

 

  • Goździki

Nie od dzisiaj wiadomo, że goździki działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie, antybakteryjnie. Przyprawę można żuć – liczmy się jednak z tym, że sposób ten działa krótko i ból niestety powraca.

 

  • Zioła

Tymczasowym rozwiązaniem na nagły ból zęba są napary z szałwii lub rumianku. Po przepłukaniu jamy ustnej na pewno poczujemy ulgę, a stan zapalny zostanie złagodzony.

 

  • Okłady

Kiedy ząb boli tak bardzo, że nie jesteśmy w stanie już wytrzymać, to warto robić zimne okłady. Najlepiej powtarzać je co godzinę. Pamiętajmy jednak, że okład można przykładać jedynie przez piętnaście minut. Nigdy nie dopuszczajmy do tego, by okład dotykał zęba. Obecnie możemy zakupić specjalistyczne żelowe kompresy chłodzące. Jeśli nie mamy ich w domu, to po prostu owińmy lód ręcznikiem.

 

  • Wacik nasączony olejkiem

Wacik nasączony olejkiem z goździków, z jodły lub z waleriany możemy wsadzić w ubytek – jest to sprawdzony sposób na ból zęba z dziurą.

Ból zęba - rodzaje

Ból zęba może mieć różną postać. Od chwilowego, nagłego, który przechodzi po zażyciu tabletki i nie powraca, po pulsujący i przewlekły, uniemożliwiający normalne funkcjonowanie. Warto podkreślić, że ząb nie boli bez przyczyny. Może on wskazywać na rozwijający stan zapalny, niewłaściwą higienę i nie tylko. Co istotne, nieraz powoduje on kolejne dolegliwości bólowe – np. infekcję zatok, osłabienie organizmu.

 

Nagły ból zęba podczas spożywania posiłków

Nadwrażliwość zębów na ciepłe lub zimne posiłki – doświadczyła tego chyba każda osoba. Ile to razy podczas spożywania obiadu, kolacji, gorącego lub zimnego napoju poczuliśmy ból w jamie ustnej? Wówczas gorączkowo zadajemy sobie pytanie „co na ból zębów?”. Tymczasem taka dolegliwość na ogół jest spowodowana nadwrażliwością zębów na zmianę temperatury, nieprawidłową higieną jamy ustnej, wrażliwym szkliwem. Dolegliwość tę powinno się jednak konsultować ze stomatologiem – może ona świadczyć też o próchnicy, uszkodzeniu plomby, ale również o poważniejszych chorobach jamy ustnej.

 

Pulsujący ból zęba

Pulsujący ból zęba świadczy na ogół o stanie zapalnym nerwu, zapaleniu miazgi, nieprawidłowo prowadzonych leczeniu kanałowym i innych poważnych dolegliwościach. Zastanawianie się nad tym, co na ból zęba i sięganie po leki niewiele pomoże. Z takim bólem nie należy zwlekać – trzeba udać się do lekarza tak szybko, jak to tylko możliwe. Może on świadczyć np. o rozwijającej się próchnicy. Pulsujący ból zęba jest charakterystyczny – pojawia się też przy zmianie pozycji ciała. Dolegliwość powraca, a tabletki przynoszą ulgę jedynie na moment. Objaw może spowodować nawet ropień.

 

Obrzęk zęba, opuchlizna, ciągły ból

Ciągły ból, który nie przechodzi, pojawiająca się opuchlizna na dziąsłach to alarmujący sygnał. W takim przypadku również należy jak najszybciej wybrać się do dentysty. Dolegliwość może wskazywać np. na zapalenie tkanek okołowierzchniowych, ropień zębowy, torbiel korzeniową. Każdy z tych przypadków powoduje ogromny dyskomfort. Możemy mieć wrażenie, że ząb niemalże wyskoczy z dziąsła – świadczy to np. o infekcji tkanek okołowierzchniowych. W przypadku obrzęku twarzy i powiększonych węzłach chłonnych oraz opuchlizny z ropą otrzymujemy sygnał, że pojawił się ropień zębowy. Dolegliwość ta jest niebezpieczna, gdyż może spowodować nawet infekcję całego organizmu. W przypadku torbieli korzeniowej czuje się ból twarzoczaszki. Tylko dentysta jest w stanie ocenić, czym dokładnie jest spowodowany obrzęk zęba.

 

Ból szczęki

Promieniujący ból całej szczęki lub też jednej strony twarzy jest przeważnie spowodowany wyrzynaniem się ósemki, czyli zęba mądrości. Proces ten nie zawsze przebiega bezobjawowo. Nieraz prócz bólu szczęki może się pojawiać nawet podwyższona temperatura ciała lub stan zapalny w obrębie jamy ustnej.

Jakie choroby powodują ból zęba?

Ból zęba nie zawsze jest spowodowany konkretną infekcją. Nieraz jest on objawem towarzyszącym różnym chorobom. Żeby się upewnić, że tak jest, należy wykonać standardowe badanie stomatologiczne oraz zdjęcie RTG. Chorobami, w trakcie których odczuwa się ból zęba, są np. zapalenie zatok, półpasiec.

Zapobieganie bólom zębów

Kiedy boli nas ząb, to przeważnie obiecujemy sobie, że zaczniemy prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej. Właśnie odpowiednia higiena dziąseł i jamy ustnej jest nas w stanie uchronić przed stanami zapalnymi. Jak zachować właściwą higienę jamy ustnej?

 

Przede wszystkim pamiętajmy o codziennym myciu zębów pastą z fluorem. Podkreślmy, że poranne szczotkowanie zębów trwające kilka sekund nie wystarcza. Zęby powinno się myć starannie, nie pomijając żadnego fragmentu. Czynność należy powtarzać regularnie rano i wieczorem. Jeśli mamy taką możliwość, to warto wyrobić nawyk mycia zębów po posiłku. Oprócz tego pamiętajmy o czyszczeniu języka i dziąseł oraz o czyszczeniu przestrzeni pomiędzy zębami nitkami dentystycznymi lub specjalnymi szczoteczkami. Nitkowanie jest czynnością często pomijaną, niemniej bardzo istotną. Warto również używać płynu stomatologicznego do płukania jamy ustnej. Jeśli ograniczymy spożywanie słodyczy i składników zawierających cukier, to również zminimalizujemy ryzyko choroby zębów. W celach profilaktycznych powinno się regularnie chodzić do dentysty na przegląd, a raz na jakiś czas wykonać piaskowanie i skaling zębów. Nieraz polecana jest także fluoryzacja.

 

Piękny uśmiech wymaga odpowiedniej pielęgnacji zębów. Pamiętajmy, że im szybciej zgłosimy się do dentysty, tym większe szanse na bezbolesne leczenie. Jeśli szukasz najlepszego stomatologa, który ma odpowiednie podejście do każdego pacjenta, to zapraszamy Cię do skorzystania z naszego centrum dentystycznego ChilliDent. Jeśli choć raz wybierzesz naszą klinikę, to natychmiast przekonasz się, że wizyta u dentysty jest bezstresowa.

Wszystko co warto wiedzieć o zębach