Szynowanie zębów włóknem szklanym
Współczesna medycyna często korzysta z nowoczesnych rozwiązań i materiałów. Doskonałym przykładem jest włókno szklane. Stomatologia stosuje je do zabiegu szynowania zębów.
Wbrew pozorom, nie tylko zęby są narażone na różnego rodzaju choroby. Pamiętajmy, że są one otoczone przez przyzębie, które posiada skomplikowaną budowę. W jego skład wchodzą dziąsła, ozębna, okostna, kość wyrostka zębodołowego, naczynia limfatyczne, krwionośne, nerwy i tkanka łączna. Przyzębie „trzyma” zęby, jest odpowiedzialne za ich odżywienie, regenerację oraz gojenie. Co istotne, amortyzuje ono również siły mechaniczne powstające w trakcie przeżuwania posiłki.
Choroby przyzębia mogą nieść za sobą poważne konsekwencje, a w ekstremalnych przypadkach spowodować utratę zdrowego zęba.
– Jakie są objawy zapalenia przyzębia?
– Jak przebiega leczenie przyzębia?
– Jak zapobiegać zapaleniu przyzębia?
W artykule objaśniamy powyższe zagadnienia.
Przyzębie to tkanki, które unieruchamiają ząb, dlatego tak ważne jest sprawdzenie jego stanu oraz szybkie reagowanie na jakiekolwiek niepokojące objawy. Mało tego, to właśnie przyzębie chroni ząb przed tym, by w razie stanu zapalnego, zakażenie nie wnikało w kanał korzeniowy, co na ogół wiąże się z leczeniem kanałowym. Nieleczony stan zapalny powoduje, że z czasem rozprzestrzenia się on w całej jamie ustnej i osiąga kolosalne rozmiary.
Zapalenie przyzębia, potocznie nazywane paradontozą, jest poważną chorobą, które infekuje tkanki przyzębia. Może ona prowadzić do rozchwiania, a nawet utraty zębów. Jest to powszechny problem, który dotyka masy osób – nawet 50% pacjentów odwiedzających gabinety stomatologiczne.
– przewlekłe zapalenie przyzębia
Dzieli się w zależności od wielkości obszaru, który został zainfekowany (choroby na zlokalizowane i uogólnione) lub w zależności od stopnia zaawansowania (zmiany łagodne, średnio zaawansowane i zaawansowane).
– zapalenie przyzębia w przebiegu chorób ogólnych
Może występować podczas chorób ogólnych lub w wyniku urazu
– agresywne zapalenie przyzębia
Ostre stany zapalne przyzębia np. zapalenie dziąseł lub przyzębia martwiczo-wrzodziejące.
Na stany zapalne przyzębia może mieć wpływ jeden lub kilka czynników. Za ten główny uznaje się bakterie zlokalizowane w płytce nazębnej i kieszonkach przyzębnych. Szczególne narażone na tego rodzaju infekcje są osoby żyjące w stresie, przyjmujące leki, palące papierosy, a także te, które są obciążone genetycznie. Uznaje się, że ryzyko wzrasta po ukończeniu 35. roku życia. Co istotne, choroby przyzębia wpływają na nadciśnienie tętnicze, miażdżycę naczyń tętniczych, ale też na niektóre nowotwory. W takich sytuacjach należy być pod kontrolą lekarza.
– bakterie płytki nazębnej
– bakterie kamienia nazębnego
– nieodpowiednia higiena jamy ustnej
– wady zgryzu
– nieprawidłowe uzupełnienia protetyczne
– zaburzenia hormonalne i ogólnoustrojowe
– niektóre leki
– niewłaściwa dieta
– czynniki genetyczne
– palenie papierosów
– spożywanie alkoholu
Początkowy etap zapalenia przyzębia jest ciężki do rozpoznania. Na ogół objawy są bagatelizowane, uznawane za normalne. Występują sporadycznie, charakteryzują się niewielkim natężeniem i na co dzień nie przeszkadzają. Właśnie dlatego tak łatwo przeoczyć rozwijające się zapalenie okostnej zębów. Objawy stają się z czasem coraz bardziej uciążliwe i widoczne.
Choroby przyzębia rozwijają się powoli i na ogół zaczyna się od niewinnego zapalenia dziąseł. Cofanie się dziąsła, rozchwianie zębów i tworzenie się przerw między nimi, czy też widoczne zaburzenia estetyczne. Utrata kości wyrostka zębodołowego w końcowym etapie prowadzi do utraty zęba.
Zauważenie u siebie poniższych objawów, powinno zmotywować do wizyty u specjalisty. Periodontolog z ChilliDent określi, czy jest się czego obawiać, czy zmiany są poważne oraz określi przebieg leczenia.
– wrażliwość na dotyk, na ciepło i zimno
– krwawienie z dziąseł podczas szczotkowania lub przegryzania twardych pokarmów
– nieprzyjemny zapach z ust
– zmiana koloru dziąseł
– obrzęk wokół zęba
– odsłanianie korzeni zębów
– rozchwianie zębów
– posmak w ustach
– ropna wydzielina między dziąsłem a zębem
– wrażenie, że korony zębów stały się dłuższe.
Stopień nasilenia zapalenia przyzębia jest określany na podstawie tego, jak daleko odsunęło się dziąsło z korony zęba. Za lekką postać uznaje się odsunięcie dziąsła o 1–2 mm, za umiarkowaną o 3–4 mm, za ciężką 5 mm i więcej. Z agresywnym zapaleniem przyzębia mamy do czynienia wówczas, gdy dziąsło odsuwa się o ponad 2 mm w ciągu 3 miesięcy. W skrajnych przypadkach paradontoza może doprowadzić do odsłonięcia prawie całego korzenia.
Celem leczenia periodontologicznego jest pozbycie się stanu zapalnego, ale również spłycenie kieszonek przyzębnych, w których gromadzą się bakterie. Dzięki wczesnemu wykryciu paradontozy możliwe jest całkowite jej wyleczenie w nieinwazyjny sposób. Systematyczne usuwanie kamienia nazębnego to jedna z takich metod. Wśród innych czynności, należy wymienić korektę nieprawidłowo wykonanych wypełnień lub uzupełnień protetycznych. Prawidłowe dbanie o higienę jamy ustnej jest oczywiście podstawą.
Leczenie przebiega w 3 fazach:
I – faza higienizacyjna
Na początkowym etapie przeprowadza się profesjonalną higienizację. Stomatolog przekazuje pacjentowi zalecenia i motywuje do szczególnego dbania o higienę jamy ustnej w domu.
II – faza korekcyjna
Faza korekcyjna to tzw. niechirurgiczne leczenie periodontologiczne. Na tym etapie nie stosuje się zabiegów chirurgicznych. W fazie korekcyjnej usuwa się złogi nazębne, które są umiejscowione pod dziąsłami. Następnie poleruje się powierzchnię korzeni. Jeżeli po tych czynnościach, u pacjenta dalej występują głębokie kieszonki, to przeprowadza się zabiegi chirurgiczne.
III – faza podtrzymująca
Ostatni etap leczenia periodontologicznego skupia się na utrzymaniu rezultatów osiągniętych w poprzedniej fazie, czyli w korekcyjnej. W tym celu niezbędne są regularne kontrole periodontologiczne i higienizacje, także te, przeprowadzane w domu.
Jak wiadomo, chorobom powinno się zapobiegać, a nie leczyć. Dlatego też tak ważna jest profilaktyka periodontologiczna. Trzymanie się kilku zasad i bycie konsekwentnym może uchronić przed stanami zapalnymi przyzębia.
Czynność ta wydaje się oczywista. Usuwanie resztek jedzenia po każdym posiłku sprawia, że lepiej się czujemy, ale również chronimy przyzębie. To właśnie w okolicach przy dziąsłach gromadzi się płytka nazębna. Istotny jest prawidłowy dobór szczoteczki oraz pasty. Najbardziej efektywne w usuwaniu płytki nazębnej są szczoteczki o średniej twardości włosia. Jeśli chodzi o pasty, to osoby ze skłonnością do zapalenia dziąseł, powinny uważać. W ich przypadku sprawdzą się pasty z chlorheksydyną, gdyż ma ona działanie antybakteryjne. Nie bez znaczenia jest również metoda szczotkowania – zwraca na to uwagę każdy dentysta. Metoda „roll” pozwala dokładnie oczyścić okolicę przydziąsłową, zaś ruch szorujący będzie odpowiedni, by usunąć baterie z powierzchni żującej. Przy szczotkowaniu zębów należy również oczyszczać język, gdyż na nim również znajdują się bakterie powodujące zapalenie dziąseł. Co więcej, czyszczenie języka, pozwala wyeliminować przykry zapach z ust. Obecnie niezwykle popularne są szczoteczki soniczne, które zapewniają dokładne oczyszczenie oraz masują dziąsła.
Oczyszczanie przestrzeni międzyzębowych to czynność, o której nie należy zapominać. Przydadzą się do niej nici dentystyczne, irygatory, szczoteczki międzyzębowe i inne akcesoria, których dzisiaj nie brakuje. Stosując nici dentystyczne, nie powinno się wykonywać ruchu piłującego, który spowoduje przedostawanie się płytki bakteryjnej do przestrzeni międzyzębowej. Irygacja dziąseł to metoda, po którą sięga mało osób, a szkoda, gdyż przypomina masaż oraz stymuluje przez co poprawia ukrwienie dziąseł. Czynność ta sprawia również, że dziąsła ładnie się prezentują.
Płyny do płukania mają uzupełnić szczotkowanie i wspomagać ten proces, a przy okazji zapewniają świeży oddech. W żadnym wypadku nie zastępują one szczotkowania. Istotny jest prawidłowy dobór płynu – w tej kwestii warto poradzić się dentysty
Może się to wydawać śmieszne, ale obecnie każdy może sprawdzić, czy prawidłowo szczotkuje zęby. Wystarczy w tym celu zastosować preparaty wybarwiające płytkę nazębną. Na ogół mają one postać tabletek, które należy rozgryźć, a następnie rozprowadzić językiem po zębach. Określony kolor wskaże nam, które obszary należy doczyścić. Kontrola prawidłowego szczotkowania przydaje się w wielu sytuacjach i warto, by weszła nam ona w krew. Dzięki temu będziemy wiedzieć, na które obszary zwracać szczególną uwagę.
Profilaktyka w gabinecie dentystycznym jest obowiązkowa. Nawet odpowiednie dbanie o jamę ustną przeprowadzane z największą starannością każdego dnia nie zastąpi wizyty u stomatologa. Przy okazji należy raz na jakiś czas usuwać kamień nazębny oraz poddać się fluoryzacji i polerowaniu. Osoby, które odczuwają lęk przed wizytą, na pewno pozbędą się go po odwiedzeniu kliniki stomatologicznej ChilliDent. Dentyści z ogromnym doświadczeniem wiedzą, jak leczyć bez bólu oraz jak podejść do każdego pacjenta, nawet tego najbardziej spanikowanego.
Współczesna medycyna często korzysta z nowoczesnych rozwiązań i materiałów. Doskonałym przykładem jest włókno szklane. Stomatologia stosuje je do zabiegu szynowania zębów.
Zapalenie przyzębia, potocznie nazywane paradontozą, jest poważną chorobą, które infekuje tkanki przyzębia. Może ona prowadzić do rozchwiania, a nawet utraty zębów.
Aparat ortodontyczny to najczęstsze rozwiązanie, na które decydują się osoby z wadą zgryzu. Niegdyś rekordy popularności biły ruchome aparaty ortodontyczne.
Białe zęby bez ubytków to marzenie każdej osoby. Co, jeśli okazuje się, że uzębienie wymaga leczenia i niezbędne będzie założenie plomby?
Leukopatia, inaczej keratoza, to tak zwane nadmierne rogowacenie białe. Choroba może dotyczyć nie tylko jamy ustnej, ale również narządów płciowych lub innych miejsc w obrębie błony śluzowej.
Próchnica powoduje odwapnienie, czyli demineralizację tkanek zęba. Na samym początku uszkadza twarde tkanki zęba. Im szybciej zostanie ona wykryta, tym łatwiej będzie ją wyleczyć.
Torbiel zęba to zmiana w jamie ustnej, która jest na ogół wypełniona płynem. Płyn może posiadać różną konsystencję i skład.
Śnieżnobiały uśmiech to marzenie każdej osoby. Stał się on niemal wyznacznikiem piękna. Niestety, nie wszyscy mogą się cieszyć takim efektem.
Zabiegiem, na który decyduje się coraz więcej osób, jest wybielanie zębów. Cena za usługę jest uzależniona od kilku czynników.
Leczenie kanałowe, czyli endodoncja to usługa stomatologiczna polegająca na leczeniu chorób miazgi zęba. Pozwala ona uratować przed usunięciem nawet silnie zainfekowane zęby.
Endodoncja, często nazywana leczeniem kanałowym, to nic innego jak leczenie zębów, w których miazga została silnie zainfekowana i w konsekwencji uszkodzona.
Ból zęba, gdy tylko się pojawia, budzi najczęściej strach. Nie ma znaczenia, czy boisz się dentysty, czy na fotelu stomatologicznym siadasz bezstresowo.
Podczas przeglądu u dentysty często słyszymy specjalistyczne słownictwo medyczne i nie za bardzo jesteśmy w stanie zorientować się, o co tak naprawdę chodzi.
Produkcja: Agencja reklamowa adStone
Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.
Niezbędne ciasteczka powinny być zawsze włączone, abyśmy mogli zapisać twoje preferencje dotyczące ustawień ciasteczek.
Jeśli wyłączysz to ciasteczko, nie będziemy mogli zapisać twoich preferencji. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odwiedzasz tę stronę, musisz ponownie włączyć lub wyłączyć ciasteczka.