Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe, czyli endodoncja to usługa stomatologiczna polegająca na leczeniu chorób miazgi zęba. Pozwala ona uratować przed usunięciem nawet silnie zainfekowane zęby. Choroba miazgi zębowej może nieść za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia, dlatego też tak ważne jest, żeby w porę zastosować endodoncję. Większość osób, słysząc o leczeniu kanałowym, jest przerażona. W końcu powtarza się, że leczenie kanałowe wiąże się z bólem i ze sporymi kosztami. Czy to prawda?

 

– Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

– Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów?

– Czy leczenie kanałowe boli?

 

Postaramy się odpowiedzieć na te pytania oraz rozprawić się ze wszystkimi mitami na temat leczenia kanałowego. W poniższym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć przed poddaniem się leczeniu kanałowemu zębów.

Leczenia kanałowe – kiedy jest konieczne?

Leczenie kanałowe to często jedyny sposób na uratowanie chorego zęba, zaatakowanego ostrą próchnicą. W jamie ustnej osiedla się około 300 rodzajów bakterii. Do powstawania próchnicy najbardziej przyczyniają się paciorkowce. Bakterie te, rozkładając cukier, wydzielają kwas mlekowy.

 

Żeby zrozumieć, na czym polega leczenie kanałowe, niezbędne jest przybliżenie budowy anatomicznej zęba: wewnątrz zęba, tuż pod szkliwem, znajduje się twarda warstwa zębiny. Pod zębiną są kolejne warstwy: komora miazgi i kanały. Kanały są wypełnione miazgą, która jest unerwiona i unaczyniona. Przeważnie to właśnie na części koronowej miazgi osadzają się bakterie pochodzące z ubytku próchnicowego. Kiedy bakterie przedostają się do tzw. tkanki żywej zęba, to należy wcielić w życie leczenie kanałowe. Ból towarzyszący zapaleniu jest niezwykle uciążliwy i właśnie wtedy na ogół udajemy się do dentysty.

Jak rozpoznać zapalenie miazgi?

Ból towarzyszący zapaleniu miazgi jest bardzo charakterystyczny. Jak go rozpoznać? Oto najczęstsze objawy:

 

– długotrwała nadwrażliwość na ciepło i zimno;

– nasilający się ból zęba przy dotyku;

– przebarwienia zęba;

– tępy i ostry ból

– bolesność tkanek otaczających zęba.

 

Leczenie kanałowe wciela się w życie, kiedy nerw i naczynia wewnątrz zęba atakuje stan zapalny. Najczęściej jest to konsekwencja nieleczonej próchnicy. Leczenie kanałowe jest alternatywą dla usunięcia zęba. Jest to jedyny sposób leczenia tkanki żywej zęba.

 

Konsekwencje nieleczonej próchnicy

 

Nieleczona próchnica może nieść za sobą poważne konsekwencje – prowadzi ona do zakażeń okołozębowych, do zapalenia okostnej. Jej następstwa mogą przyczyniać się również do problemów ze stawami i zakażenia krwi.

Leczenie kanałowe – na czym polega?

Kiedy dochodzi do nieodwracalnego zapalenia miazgi, to musi zostać ona usunięta zarówno z komory, jak i kanałów zęba. Leczenie kanałowe polega właśnie na dokładnym oczyszczeniu kanałów. Po oczyszczeniu kanału zostaje on wypełniony odpowiednim materiałem, czyli tak zwaną gutaperką. Dzięki temu ząb można uratować.

 

Należy podkreślić, że podczas leczenia kanałowego, niezbędna jest dokładna dezynfekcja, ostrożność, delikatność i precyzja. Kluczowe jest zastosowanie nowoczesnych narzędzi dentystycznych, które pozwalają na odpowiednie rozpoznane choroby. Niewielkie uszkodzenia zęba można uzupełnić materiałami kompozytowymi. Wybierając dentystę endodonta, warto postawić na profesjonalistę. Zespół specjalistów z kliniki stomatologicznej ChilliDent poradzi sobie nawet z najbardziej skomplikowanymi przypadkami.

 

Etapy leczenia kanałowego:

 

– Oczyszczenie zębiny

– Zabezpieczenie korony zęba

– Przygotowanie jałowego wnętrza zęba w celu bezpiecznego leczenia

– Usunięcie z kanałów zainfekowanej zębiny

– Dezynfekcja kanałów korzeniowych

– Wypełnienie kanałów materiałem

– Odbudowa korony zęba materiałem kompozytowym

Dbanie o zęby po leczeniu kanałowym

Aby leczenie kanałowe zakończyło się sukcesem, niezbędne jest przestrzeganie zaleceń stomatologa. Po samym zabiegu nie wolno spożywać twardych składników. Dopiero gdy korona zębów będzie odbudowana, to można skusić się na takie posiłki. Odbudowę korony zęba należy wykonać możliwie jak najszybciej, gdyż ząb po leczeniu kanałowym jest delikatny i podatny na uszkodzenia.

 

Po endodoncji trzeba przykładać szczególną wagę do higieny jamy ustnej. Pamiętaj jednak, że codzienne, dokładane szczotkowanie i nitkowanie zębów powinno wejść w nawyk w młodym wieku. Ząb leczony kanałowo powinien być regularnie poddawany przeglądom i czyszczeniu w gabinecie stomatologicznym.

Leczenie kanałowe – ceny

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe budzi przerażenie również ze względu na koszty, które uchodzą za jedne z najwyższych spośród wszystkich usług dentystycznych. Należy jednak podkreślić, że ten skomplikowany zabieg nie tylko pozwala pozbyć się uciążliwego bólu. Umożliwia on uratowanie zęba w ostrym stanie zapalnym i chroni organizm przed konsekwencjami, jakie niesie za sobą nieleczona próchnica. Mało tego, leczenie kanałowe zapewnia spokój na długi czas. Zdarzają się oczywiście sytuacje, kiedy leczony kanałowo ząb należy powtórnie leczyć. Po udanym zabiegu stan zapalny nie powraca.

 

Istnieje wiele detali wpływających na leczenie kanałowe. Ceny są uzależnione od następujących czynników:

 

– Liczba zainfekowanych korzeni

– Rodzaj wzmocnienia i ochrony martwych zębów wskutek

– Rodzaj zastosowanych materiałów wypełniających (do wypełnienia kanałów korzeni oraz odbudowy zęba)

– Rodzaj używanego sprzętu (np. mikroskop)

– Rodzaj znieczulenia

– Przebieg zabiegu

Koszt leczenia kanałowego

Biorąc pod uwagę powyższe detale, za kanałowe leczenie zęba możemy zapłacić różne kwoty. Standardowe leczenie zęba jednokanałowego to koszt około 600 zł. Za 2 kanały płaci się 800 zł, za 3 kanały 1000 zł, zaś za 4 kanały 1200 zł.

 

Liczba zainfekowanych korzeni jest kluczowa w określeniu ceny. W przypadku, gdy leczenie dotyczy większej ilości kanałów, należy się liczyć z większą ilością wizyt w gabinecie.

 

Nieraz niezbędne jest wzmocnienie korony zęba po leczeniu kanałowym. Używa się do tego celu odpowiednich materiałów.

 

Warto podkreślić, że leczenie kanałowe niemalże zawsze może być wcielane w życie. Dzisiaj stomatolodzy mają dostęp do sprzętu i metod, o których jeszcze kilka lat temu nikt nie słyszał. Ogromne możliwości daje leczenie zębów pod mikroskopem. Sytuacje, kiedy nie można zastosować leczenia kanałowego, dotyczą m.in. braku dostępu do kanałów lub pęknięcia korzenia.

Reendo, czyli powtórne leczenie kanałowe - cena

Zdarzają się przypadki, kiedy konieczne jest powtórne leczenie kanałowe, czyli reendo. Cena takiego zabiegu waha się w przedziale 200-400 zł.

 

Zabieg reendo polega na usunięciu umieszczonego w kanałach materiału oraz na powtórzeniu procesu, a więc na zdezynfekowaniu kanału i powtórnym jego wypełnieniu. Przeciwwskazaniem do powtórnego leczenia kanałowego jest złamanie korzenia zęba lub zbyt silny stan zapalny.

Podsumowanie

Stomatologia zachowawcza bardzo szybko się rozwija. Obecnie istnieje szereg możliwości uratowania zębów przed usunięciem. Klinika stomatologiczna ChilliDent oferuje najnowsze i bezbolesne metody leczenia zębów. Współpracujemy z najlepszymi specjalistami z branży, dlatego nawet pacjenci, którzy panicznie boją się dentysty, mogą być spokojni. Stomatolodzy z ChilliDent potrafią przekonać do siebie każdego. Kanałowe leczenie zębów może przebieg w spokojnej, bezstresowej atmosferze i co najważniejsze – wcale nie musi boleć! Zapraszamy do naszych gabinetów!

Wszystko co warto wiedzieć o zębach