Leczenie endodontyczne, czyli leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe na ogół wywołuje przerażenie u wszystkich pacjentów – zarówno wśród osób, które panicznie boją się dentysty, jak i wśród tych, u których wizyta u stomatologa nie wiąże się ze stresem. Wokół zabiegów endodontyczych narosło wiele mitów. Większość powtarzanych stwierdzeń nie znajduje odzwierciedlenia w rzeczywistości. Pomożemy Ci rozwiać wątpliwości i odpowiemy na pytania dotyczące leczenia kanałowego!

 

– Czy leczenie kanałowe boli?

– Kiedy niezbędne jest leczenie kanałowe?

– Na czym polega leczenie kanałowe?

– Jaki jest przebieg leczenia kanałowego?

 

Po przeczytaniu artykułu na pewno przestaniesz się bać zabiegu endodoncji!

Leczenie kanałowe – co to jest i na czym polega?

Leczenie kanałowe – tę tajemniczo brzmiącą nazwę dosyć często słyszy się podczas wizyty u stomatologa. Co to oznacza i z czym się wiąże?

 

Endodoncja, często nazywana leczeniem kanałowym, to nic innego jak leczenie zębów, w których miazga została silnie zainfekowana i w konsekwencji uszkodzona. Wówczas z kanałów korzeniowych zęba się ją usuwa, czyli poddaje się ekstyrpacji. Po usunięciu z zęba zmienionych chorobowo tkanek zabezpiecza się powstałą przestrzeń i wypełnia się ją odpowiednim materiałem. Najpierw jednak pusty kanał odpowiednio się przygotowuje za pomocą specjalnych pilników oraz płynów do płukania kanałów korzeniowych. Dzięki temu możliwe jest usunięcie resztek bakterii. Na końcu następuje wypełnienie kanałów.

Czym jest miazga zęba?

Jej konsystencja przypomina galaretę. W jej wnętrzu znajdują się nerwy, naczynia krwionośne i limfatyczne. Teraz już wiesz, dlaczego zapalenie miazgi tak bardzo boli. Większość pacjentów zgodnie twierdzi, że bólu tego nie można pomylić z żadnym innym. Wśród objawów najczęściej się wymienia:

 

– ostry, tępy ból;

– bolesność okolic otaczających ząb;

– nadwrażliwość na ciepło i zimno;

– narastający ból przy dotyku chorego zęba;

– przebarwienia zęba.

 

Jeśli zauważyłeś u siebie powyższe objawy, to czas wybrać się do dentysty!

Dokładny przebieg leczenia endodontycznego

Leczenie endodontyczne jest skomplikowanym procesem i budzi niepokój. Warto, by każdy pacjent wiedział, czego ma się spodziewać. Poniżej znajdziesz informacje o tym, jak wygląda leczenie endonodontyczne krok po kroku.

 

  • Diagnoza

 

Przed rozpoczęciem leczenia kanałowego stomatolog powinien postawić odpowiednią diagnozę. Oprócz standardów obejmujących wywiad z pacjentem i zwykłe badanie, niezbędne będzie wykonie zdjęcia rentgenowskiego. Podczas zwykłego przeglądu możliwe jest ocenienie jedynie powierzchni zębów. Dzięki diagnostyce RTG dentysta uzyska dokładny obraz wnętrza zęba i rozpozna prawidłowo problem. Zdjęcie RTG zęba pozwoli również ocenić kanały korzeniowe – ich kształt oraz długość.

 

  • Otwarcie zęba, usunięcie próchnicy i dojście do kanałów

 

Początek leczenia kanałowego jest standardowy – niezbędne jest otwarcie zęba, usunięcie próchnicy i wwiercenie się w kanały korzeniowe. Przed dojściem do kanałów należy odizolować ślinę od leczonego zęba za pomocą specjalnej osłony gumowej.

 

  • Usunięcie miazgi z komory i kanałów

 

Po wwierceniu się w kanały usuwa się zmienioną chorobowo miazgę z komory i kanałów.

 

  • Poszerzenie kanałów i ich płukanie

 

Kanały korzeniowe się poszerza specjalnymi pilnikami, a następnie przeprowadza się dezynfekcję. W tym celu wykonuje się irygację kanałów korzeniowych roztworem podchlorynu sodu. Dzięki temu usuwa się resztki bakterii oraz miazgi.

 

  • Osuszenie i wypełnienie kanałów

 

Po zdezynfekowaniu kanałów należy je wysuszyć i wypełnić materiałem termoplastycznym, czyli gutaperką. Zabezpiecza to przed ponownym zakażeniem.

 

  • Odbudowa zęba

 

Po wypełnieniu kanałów korzeniowych przystępuje się do odbudowy zęba. W tym celu stosuje się tradycyjne wypełnienie lub uzupełnienie protetyczne, czyli koronkę. Odbudowa zachowawcza jest niezwykle istotna!

 

  • Ponowne zdjęcie RTG

 

Po zakończeniu leczenia kanałowego możliwe jest zweryfikowanie poprawności jego wykonania poprzez zdjęcie RTG.

 

Pamiętaj o tym, że:

– leczenie kanałowe nie boli – odbywa się w znieczuleniu;

– w trakcie endodoncji sprawdza się długość kanałów ednometrem;

– zawsze warto uratować naturalny ząb przy zastosowaniu leczenia kanałowego;

– leczenie kanałowe zapewnia spokój na długi czas;

– ząb po leczeniu kanałowym jest bardziej kruchy – nie podlega on procesom odżywczym.

 

Leczenie zęba pod mikroskopem

W przypadku skomplikowanego leczenia kanałowego sięga się po specjalistyczne sprzęty, takie jak np. mikroskop. Dzięki temu obraz zęba w środku zostaje wyraźnie powiększony, a tym samym można wszystko dokładnie sprawdzić. Podczas leczenia pod mikroskopem można również odnaleźć dodatkowe kanały. Warto wspomnieć o tym, że leczenie kanałowe pod mikroskopem zajmuje sporo czasu – umawiając się na wizytę, pamiętaj o tym.

Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe?

Czy każdy ból zęba wiąże się z leczeniem kanałowym? Oczywiście, że nie. Decyzja o rozpoczęciu leczenia kanałowego następuje po dokładnej diagnozie. Na początku pojawia się: ból zęba utrudniający codzienne funkcjonowanie utrzymujący się przed kilka dni. Objawy te mogą zaniepokoić, ale wcale nie są one regułą. W przypadku zapalenia miazgi w zębach martwych ból praktycznie nie występuje.

 

Kiedy stosuje się leczenie kanałowe?

– nieodwracalne zapalenie miazgi,

– martwica miazgi,

– próchnica wtórna,

– odsłonięcie miazgi w wyniku urazu zęba

– mikrourazy

– nieprawidłowo wykonane wypełnienie

Podsumowanie

Endodoncja to szczególny rodzaj zabiegu wykonywanego w gabinecie stomatologicznym, niemniej nie ma czego się bać. Medycyna nieustannie idzie do przodu i obecnie możliwe jest leczenie zębów bez bólu oraz uratowanie zębów, które niegdyś były skazane na usunięcie. Endodonci, a więc dentyści wyspecjalizowani w leczeniu kanałowym, mają do dyspozycji profesjonalną aparaturę, choćby taką jak mikroskop oraz narzędzia. Różne dostępne znieczulenia skutecznie niwelują ból.

 

O ile jeszcze nie tak dawno temu leczenie kanałowe kojarzyło się głównie z zatruwaniem zęba, o tyle dzisiaj endodoncja ma zupełnie inny wymiar. Warto również podkreślić, że skuteczność leczenia kanałowego wynosi obecnie 95%. Nawet w przypadku nawracających objawów, możliwe jest uratowanie zęba – wystarczy zastosować reendo, czyli powtórne leczenie kanałowe. Proces polega na usunięciu materiału, który został umieszczony w zębie i na zdezynfekowaniu kanału oraz powtórnym jego wypełnieniu.

 

Leczenie endodontyczne, czyli kanałowe, wymaga niesamowitej precyzji, dlatego też powinno być ono wykonywane przez specjalistę. Całym tym procesem zajmuje się endodonta. Wybierając klinikę stomatologiczną ChilliDent, zyskujesz pewność, że trafisz na doświadczonego dentystę, który ma odpowiednie podejście i poradzi sobie nawet z najbardziej skomplikowanym przypadkiem.

Wszystko co warto wiedzieć o zębach