Torbiel zęba – co to jest, jak się objawia i jak ją leczyć?

Torbiel zęba to zmiana w jamie ustnej, która jest na ogół wypełniona płynem. Płyn może posiadać różną konsystencję i skład. Torbiel rozwija się długotrwale i początkowo jest bezobjawowa. Zmiana ta wpływa na otaczające ją tkanki.

 

– Co to jest torbiel zęba?

– Jakie są rodzaje torbieli?

– Jak leczyć torbiel zęba?

– Jak rozpoznać objawy torbieli zęba?

 

Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Co to jest torbiel zęba? Przyczyny powstawania torbieli w jamie ustnej

Torbiel zęba, jak już zostało to wcześniej wyjaśnione, to poważna zmiana, z którą należy się zgłosić do dentysty. Ma ona postać jamy, dziury i jest wypełniona przeważnie wydzieliną (w rzadkich przypadkach gazem). Pojawia się ona w kościach szczęk i żuchwy. Długotrwały rozwój nie daje wyraźnych symptomów. Co ważne, torbiel wpływa na otaczające ją tkanki. Powstaje ona w wyniku np. nieleczonej próchnicy. Kiedy ciągnie się proces zapalny tkanek w przebiegu nieleczonej próchnicy, to może wystąpić torbiel zęba. Nie jest to jednak jedyna sytuacja. Schorzenie to może pojawić się w czasie przewlekłych schorzeń górnych dróg oddechowych – toczących się w obrębie nosa, gardła, zatok, migdałków. Zaniedbania higieniczne i brak regularnych przeglądów jamy ustnej również podnoszą ryzyko.

Rodzaje torbieli

Niezwykle ważne jest prawidłowe rozpoznanie rodzaju torbieli zęba. Dzięki temu możliwe jest wcielenie w życie prawidłowego leczenia. Istnieje kilka głównych rodzajów tej patologicznej zmiany w obrębie jamy ustnej. Podział jest związany przede wszystkim z pochodzeniem nabłonka, którym wyścielone jest wnętrze zęba. Dokładne rozpoznanie następuje w oparciu o wyniki badania histopatologicznego.

 

Jeśli torbiel zęba nie jest złączona z tkankami zęba, to nazywamy ją niezębopochodną. Z kolei, gdy torbiel łączy się z tkankami zęba, to mamy do czynienia z torbielą zębopochodną. Torbiel na zębie to zmiana, która jest diagnozowana najczęściej.

 

Dokładny podział torbieli zęba przedstawia się następująco:

 

Torbiel korzeniowa (cystis radicularis)

Najpowszechniejszy rodzaj torbieli, który obejmuje przeważnie przednie zęby. Powstaje ona w okolicy wierzchołka korzenia. Bezpośrednimi przyczynami powstawania torbieli korzeniowej jest przewlekłe zapalenie tkanek okołowierzchniowych zęba i chorobowo zmieniona miazga zębowa.

 

Torbiel zawiązkowa – torbiel w żuchwie

Torbiel zawiązkowa powstaje w trakcie rozwoju zawiązka zęba. Wynika ona z zaburzonego procesu wzrostu zęba w kości. Towarzyszy ona tzw. zębom zatrzymanym. Dotyczy głównie ósemek i drugich przedtrzonowców w żuchwie. Jeśli mamy z nią do czynienia na górnej szczęce, to powstaje wokół kłów i trzecich trzonowców.

 

Torbiel rogowaciejąca – torbiel pierwotna

Torbiel rogowaciejąca zalicza się do nowotworów. Zmiana powiększa się i niszczy kości.

 

Torbiel przyzębia

Torbiel przyzębia to zmiana niewielkiej wielkości, która pojawia się, jak sama nazwa wskazuje, w obrębie kieszonki przyzębnej.

 

Torbiel dziąsłowa u niemowląt i dorosłych

Torbiel na dziąśle może się pojawić w każdym wieku. Często występuje u niemowląt, ale nieraz dorośli się ją zauważają u siebie. Objawia się ona w postaci białego guzka, cysty na wałach dziąsłowych. Dotyczy ona tkanek miękkich. Torbiel dziąsłowa u niemowląt jest bezbolesna.

 

Torbiel zęba po leczeniu kanałowym

Zdarzają się sytuacje, kiedy zmiany pojawiają się po leczeniu kanałowym niewłaściwie prowadzonym. Wówczas mówimy o torbieli zębopochodnej.

Jak rozpoznać zębowe torbiele? Objawy, na które warto zwrócić uwagę

Mimo tego, że torbiele rozwijają się długotrwale i powoli, to istnieje kilka objawów, na które warto zwrócić uwagę. Kiedy na dobre się rozwiną, to powodują ból i stają się widoczne – następuje m.in. uwypuklenie kości lub dziąsła w miejscu zmian. Prócz tego mogą się przemieszczać sąsiadujące zęby. Właśnie wówczas pacjenci orientują się, że coś im może dolegać i zauważają torbiel. Objawy stają się coraz bardziej odczuwalne i na ogół wówczas wykonuje się zdjęcie radiologiczne. Torbiel rozpoznaje się jako przejaśnienie oddzielone od otoczenia. W żuchwie zmiana jest spłaszczona, owalna; w szczęce – kulista.

Jakie są typowe objawy torbieli zębowych?

– ból zęba o różnym nasileniu, szczególnie dotkliwy przy gryzieniu lub naciskaniu,

– opuchlizna wokół zmiany

– tkliwość dziąsła,

– dostrzegalny guzek, wypukłość na zębie lub na dziąśle

– zaburzenie symetrii twarzy,

– przemieszczanie się, rozchwianie zębów, nieraz nawet złamania

– zaburzenia czucia – kiedy torbiel uciska na pnie nerwowe

– ropna wydzielina wyciekająca z okolicy, gdzie występuje zmiana

– uczucie ucisku na tkanki w miejscu występowania zmiany

Torbiel zęba – jak leczyć?

Torbiele są zaliczane do łagodnych zmian, ale należy je leczyć. Kiedy zostaną one zauważone, to należy wybrać się do odpowiedniej kliniki stomatologicznej. ChilliDent to miejsce, w którym pracują specjaliści. Dentyści poradzą sobie z każdym przypadkiem, nawet tym najtrudniejszych. Cechuje ich cierpliwość i odpowiednie podejście do pacjenta.

Usuwanie torbieli zęba

Leczenie torbieli zależy od rodzaju oraz stopnia rozwoju zmiany w obrębie jamy ustnej. Nieraz konieczne jest usunięcie chirurgiczne torbieli, czasem nawet ekstrakcja zęba. Torbiel usuwa się wraz z otaczającą ją torebką.

 

Leczenie torbieli pod zębem, w korzeniu zęba

Torbiel w korzeniu zęba leczy się endodontycznie, czyli kanałowo. Jednym ze sposobów leczenia torbieli pod zębem jest resekcja wierzchołka korzenia. Łączy się to z procesem wyłuszczenia torbieli wraz z nabłonkiem. Powstałe ubytki kostne uzupełnia się własnym lub sztucznym materiałem kostnym. Pozwala to uniknąć ekstrakcji.

 

Torbiel zawiązkowa – leczenie

Torbiel zawiązkowa, czyli torbiel w żuchwie, wymaga zabiegu usunięcia zęba zatrzymanego i wyłuszczenia torbieli. Po wyłuszczeniu torbieli niezbędne jest wykonanie histopatologicznego badania uzyskanego materiału.

 

Torbiel dziąsłowa u niemowlaków – leczenie

Torbiel dziąsłowa u niemowlaków nie powoduje dyskomfortu i nie wymaga leczenia. Taka zmiana ustępuje samoistnie. Jeśli z torbielą dziąsłową mamy do czynienia u dorosłych, to niezbędne jest chirurgiczne wycięcie torbieli w dziąśle.

 

Leczenie torbieli to skomplikowany proces, którego powinni się podejmować jedynie specjaliści. Standardowo w przypadku stwierdzenia takich zmian nie stosuje się antybiotyku. Jeśli jednak dochodzi do rozwoju infekcji, to wdraża się takie środki. Zdjęcie RTG pozwala określić charakter zmiany oraz prawidłowo ją zdiagnozować.

Zalecenia po zabiegu usunięcia torbieli zębowych

Zabieg usunięcia torbieli jest dosyć poważny, dlatego też po jego wykonaniu należy trzymać się zaleceń specjalistów.

 

  • Higiena jamy ustnej

Po usunięciu torbieli niezbędne jest dbanie o higienę jamy ustnej. Okolice, które zostały poddane zabiegowi, należy czyścić wyłącznie miękką szczoteczką. Mycie zębów i płukanie płynem antyseptycznym powinno się odbywać po każdym posiłku. Jeśli występują bóle, to tuż po zabiegu wskazane są zimne okłady.

 

  • Miękka dieta

Gojenie okolic poddanych zabiegowi przebiega różnie. Właśnie dlatego do tygodnia lub 2 tygodni po przeprowadzonym zabiegu należy spożywać miękkie posiłki o lekkiej konsystencji. W miękkiej diecie potrawy są bardziej rozdrobione. Na ogół zalicza się do nich przeciery, zmiksowane owoce i warzywa, koktajle, zupy, jogurty, musy, purée, puddingi, budynie, pasty, soki i napoje. W wielu przypadkach po usunięciu torbieli należy unikać gorących posiłków, gdyż mogą one spowodować krwawienie. Po każdym posiłku należy oczyścić jamę ustną z resztek pokarmu.

 

– Unikanie wysiłki fizycznego, alkoholu i papierosów

– Wizyty kontrolne u stomatologa

Podsumowanie

Każdą torbiel należy skonsultować ze stomatologiem. Tylko specjalista jest w stanie ją ocenić i wcielić w życie odpowiednie metody leczenia takie, by nie dochodziło przy tym do ekstrakcji zęba. Leczenie torbieli wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta. Osoby, które boją się stomatologów, powinny zwracać uwagę na to, by wybrać specjalistów. Dentyści z ChilliDent wdrażają nowoczesne metody leczenia, a co najważniejsze – charakteryzuje ich odpowiednie podejście do każdego pacjenta.

Wszystko co warto wiedzieć o zębach